Donanımcılar yazılımcı, yazılımcılar donanımcı olurken…

Elektronik ve yazılım dünyasında ilginç bir dönüşüm yaşanıyor. Yazılım yada donanımcı olarak bilinen birçok firmanın artık dönüşüme uğradığını görüyoruz. Örneğin yıllardır yazılım firması olarak bildiğimiz Microsoft’un kendi markasıyla klavye, mouse, oyun konsolu ürettiğini görüyoruz. Son olarak da Hololens adlı bir arttırılmış gerçeklik (augmented reality) ürününü tanıttılar.

Donanımcıların yazılıma geçişini de birçok yarı iletken / mikroçip firmasında görmekteyiz. Geçmişte çeşitli yarı iletken ürünleri üreten firmaların bugün yazılım geliştirme araçları, yazılım kütüphaneleri geliştirip bunları müşterilerine sunuyor. Örneğin ST Microelectronics gibi bir firma kendi mikrodenetleyicilerinin programlanması için çeşitli yazılım kütüphaneleri yayınlıyor. Donanımcı bir geçmişten geldikleri için bu konuda bazı sıkıntılar da yaşanıyor. İlk başta şirket dışı gruplara yazdıkları kütüphanelerde birçok sıkıntı yaşanmıştı. Şimdi sanırım kendi içerisindeki ekiplere bu işleri yaptırıyorlar.


Yazılım ve geliştirme araçlarına önem vermeye başlayan bir diğer firma da ARM. ARM bildiğiniz gibi bugün kullandığımız mobil cihazların içerisinde kullanılan işlemcilerin mimarisini tasarlayayıp başka firmalara lisanslayan bir firma. Bunun yanında Keil gibi firmaları satın alıp çeşitli geliştirme araçlarını da bünyelerine katıyor. Ayrıca CMSIS ve mbed gibi araçların da geliştirilmesine aktif katkı veriyor.

Aslında bütün bu firmaların yaptığı şeyler kendi “ekosistemlerini” geliştirmek. Artık tek başına işlemci, donanım vs üretmeniz yeterli olmuyor. Bununla birlikte geliştirici topluluğunuzun ve ekosisteminizin oluşması gerekiyor. Ekosistem oluşturamamanın bir örneğini de mobil cihaz dünyasında Samsung’da görüyoruz. Kendi ekosistemini tam olarak oluşturamadığı için Samsung, Apple ile girdiği rekabette geri kalmaya başladı.

Bundan sonra donanımcı olarak bildiğimiz firmaların yazılım ürünlerini daha çok göreceğiz. Sonraki yazılarımda ST firmasının STM32 serisi ile ilgili yayınladığı yazılım araçlarına değinmeye çalışacağım.

Lütfen yazılarımın daha çok insana ulaşabilmesi için sosyal medya hesaplarınızda paylaşın. Ayrıca yeni yazılarımdan ve paylaşımlarından haberdar olmak için sayfamın sağ üstünde bulunan formu doldurarak e-posta grubuma üye olabilirsiniz.

4 thoughts on “Donanımcılar yazılımcı, yazılımcılar donanımcı olurken…

  1. ST Microelectronics gibi ARM mikrodenetleyici üreten firmalar bence kendi derleyicilerini yazmak yerine ARM-GCC’ye destek vermeliler. Örneğin, Atmel firması bu konuda benim takdirimi kazanmıştır. AVR serileri için AVR-GCC, ARM serileri için ARM-GCC derleyicilerini kullanmaktadır.

    Mobil cihazlarda Samsung’un Apple’a nazaran yetersiz kalmasından bahsetmişsiniz fakat ben buna katılamayacağım. Android ekosistemi Samsung’la sınırlı değildir. Kaldı ki bu ekosisteme yön veren Samsung firması değil Google firmasıdır. Yazılan bir programın yüzlerce marka telefonda aynı şekilde çalışmasını ben daha başarılı olarak değerlendiririm.

  2. Farklı bir derleyici geliştirmenin çok da iyi bir seçim olmayacağına ben de katılıyorum. Genelde de firmalar bu yolu izliyorlar. ST de böyle yapacaktır eminim.
    Diğer konuya gelince ben Android’in yetersizliğinden değil Samsung’un cep telefonu işinde geride kalmaya başlamasından bahsettim. Zaten son dönemdeki finansal durumu da bunu gösteriyor. Çıkan haberlere bakabilirsiniz. Android tabii ki bir başarı hikayesi olarak değerlendirilebilir. Benim vurgulamak istediğim nokta Samsung’un kendi cihazları etrafında bir ekosistem oluşturamamış olması ve farklı donanım üreticileri piyasaya çıkınca hemen sıkıntıya girmesi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.