Staj mevsimi açılırken öğrenci arkadaşlara tavsiyelerim:

Önümüz yaz, staj mevsimi açılmak üzere. Ben de staj yapacak mühendislik öğrencisi arkadaşlara tavsiyelerde bulunmak istiyorum. Tabi ki ana hedef kitlemiz elektrik-elektronik ve bilgisayar mühendisliği öğrencisi arkadaşlar.

1 – Stajların en önemli katkısının gelecekte nasıl bir işte çalışmak istediğinize dair fikir edinmeniz olduğuna inanıyorum. Bu nedenle stajlarınızı mümkün olduğunca alanınızın farklı uygulamalarının yapıldığı şirketlerde yapmalısınız. Böylelikle hangi alanın size daha uygun olabileceğini görebilirsiniz.

2- Bir  stajın hem stajere hem de firmaya fayda sağlaması için en az 2 ay yapılması gerektiğine inanıyorum. 1 aylık stajlar işe tam ısınmaya başlarken biteceğinden size çok katkı sağlamayacaktır. Hatta yaz tatilinizden feragat ederek 3 ay staj yapmalısınız.

3- Mühendislik eğitiminde ilk iki yıl temel derslerle geçtiğinden bu iki yılın sonunda teknik anlamda çok fazla bilgi alınmamış olur. Bu nedenle stajlarınızı 1.sınıf sonunda değil de 3 ve hatta yapabiliyorsanız 4. sene sonunda yapmalısınız. Böylelikle görmüş olduğunuz teknik derslerin uygulamalarını yaşama şansınız olabilir.

4-Staj zorunluluğu yoksa bile fazla fazla staj yapmalısınız. Unutmayın ki stajlarda kazandığınız tecrübe size mezuniyet sonunda artı puan kazandıracaktır. Tabi ki dolu dolu yapılmış stajlardan bahsediyorum.

5- Bu zamanda staj yeri bulmak bile zor diye düşünebilirsiniz. Ancak unutmayın ki onlara faydalı olacağınızı hissettirdiğiniz birçok kurum size kapılarını açabilir. Yeter ki istekli, öğrenmeye açık olduğunuzu karşı tarafa hissettirin.

6- Stajları asla sadece “staj” olarak görmeyin. İyi izlenim bırakmış stajerler her zaman firmalar için iyi bir çalışan adayıdır. Staj zamanı kurduğunuz iyi ilişkileri daha sonra da sürdürmeye çalışın. Gelecekte size fayda sağlayacak bağlantılarınızı kurmaya başlamak için staj dönemleri iyi bir zamandır.

7- Stajlarda mümkün olduğunca “elle tutulur” işler yapmaya bakın. Mümkünse bir projeye dahil olup görev alın.  Zaman zaman size angarya gelebilecek işleri yaparken de gocunmayın. Bunları kazandığınız tecrübelerin karşılığı olarak görün.

8- Staj yapacağınız firma hakkında önceden bulabildiğiniz kadar bilgi toplayın. Yapılan uygulamalarla ilgili araştırma yapıp bu konuda ön bilgi sahibi olun. Staja başladığınızda bu bilgilerinizle çalışan mühendislerin gözüne girebilir, projelere daha rahat sokulabilirsiniz. Hatta staj sonunda part time iş teklifi bile alabilirsiniz. Kuralımız “istekli olun ve bunu her fırsatta gösterin!”

Bütün öğrenci arkadaşlara başarılı ve keyifli staj dönemleri diliyorum.

15 thoughts on “Staj mevsimi açılırken öğrenci arkadaşlara tavsiyelerim:

 1. S.a. coşkun abi

  Ben i.ü. elektrik-elektronik müh. 2. sınıf öğrencisiyim ve 1. sınıfın başından itibaren zamanımı heba ettiğimi düşünüyor , sürekli kendimi geliştirme adına yeni arayışlar içine giriyorum.Elektronik mühendislerine yazdığınız tavsiyeleri okudum.Sanki aklımda olanları geçirmişsiniz oraya.Şimdi ise bir çözüme ulaşma amacıyla bu mesajı size yazıyorum.

  Benim bilgisayarla ve bize gösterilen kadarıyla C programı ile aram çok çok iyi. Ben kendimi geliştirme adına beni geliştirecek herhangi bir yerde gerek staj statüsünde gerek çırak gerekse normal işçi statüsünde bölümümle alakalı iş arıyorum.Çok aradım fakat rehberlik edecek hiçkimseyi tanımadığımdan olsa gerek herhangi bir sonuca ulaşamadım. Bana sizin tavsiye edebileceğiniz beni geliştireceğine inandığınız bir tavsiyeniz var mı ?

  Okuduğunuz ve vakit ayırdığınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  Allah razı olsun.

 2. C bir program değildir programlama dilidir. bu kadar temel bir kavram hatasına rağmen aranızın C ile çok çok iyi oluşu düşündürücü

  • ayrıca ben de i.ü deyim ne gösterdilerki çok çok iyi . 2 for döngüsü yazınca herkes kendini kral zannediyor.

 3. her lafı tersten anlayan arkadas yaran var galiba.’ bize gösterilen kadarıyla ‘dedim kralım demedim çok iy de demedim bak tekrar yazıyorum ‘ bize gösterilen kadarıyla ‘ c programı yazdıgımı düzgün okuyorsan bunuda düzgün oku

  • Arkadaşınız değilim, yara mara sokak ağzına dönmüşsünüz.Ayrıca okuduğum yazıyıda iyi okumadan eleştirmem. Ben sizi ezmek için yada laf söylemek için söylemedim ki. Yazılımcıların 3 büyük günahından biri kibirdir derler. Yanlış/doğru anlamış olabilirim yanlış anladıysam benim hatam k.bakmayın. Ama tekrar söylüyorum ‘çok çok iyi’ demek ve ‘C programı’ demeği yan yana koyunca benim yaptığım eleştri anlaşılıyor kusura bakmayın. Yapılan eleştriye saldırmadan önce ‘yahu ben C de harbiden bu kadar iyimiyim(daha ne olduğunu bilmiyorum)’ diye oturup düşünmek gerekir. Bize gösterilen kadarıyla demişsiniz de daha C nin adını bilmiyorsanız nasıl çok çok iyi oluyorsunuz o da var tabi. Yani sonuçta yazınıza objektif bir şekilde bakarsan hatanızı anlarsınız. Kolay gelsin.

   • Kardeş ne kadar dar düşünüyorsun ya.Yanlış yazınca c ‘nin programlama dili olduğunu bilmiyor mu olduk? Bak ben sana tekrar söylüyorum c de prof değilim , iyi bir programcı da değilim kral da değilim öyle bir histe yok içimde ama gösterilenin üstüne 1-2 kitap bitirmişliğim var ve ben yukarıda onu söylerken c ile haşır neşir olacak, staj yapabilecek bir yer için temelim var niyetinde söyledim.Ama sen yine heralde 3. kez ‘programı’ yazmışın anlasaydın yazmazdın diyeceksin. Çok gereksiz oldu sanki yukarıda ki konuşma, yani bana fazlasıyla öyle geliyor.Bu arada arkadaş dedim değilim dedin, kardeş kelimesi de canını sıkmaz umarım.Sokak ağzı da candır ama yara kelimesi çok basit bir yere takıldığın için geldi . Sevgilerle…

    • Tamam o zaman sorun yok. Böyle insanlar çok görüyorum da sen de öyle yazınca seni de onlardan biri sanınca ona göre eleştirmiştim. Yok ben elektronikçi değilim

    • Tamam o zaman yanlış anlamışız birbirimizi 🙂 . Elektronikçi değilim ben. Şirket arıyorsan 30 40 şirketlik bi listem var veririm sana istersen.

 4. Ben de İÜ.Elektrik-Elektronik Mühendisliğindeyim,okulda verilen C’nin yeterli olmadığı açık ancak buna rağmen benim de C programlama dili ile aram çok iyi,bunun sebebi okuldaki derslerden değil internetteki videoları ve projeleri takip ederek öğrenmiş ve dersi de bu şekilde geçmiş olmamdır bu yüzden bilmediğimiz şeylerden dolayı insanları yargılamayalım.

  Bunun dışında,ben de şu anda programlama alanında kendimi geliştirebileceğim gönüllü stajyer kabul eden kuruluş arıyorum ama kariyer sitelerinden malesef hiç cevap alamıyorum.Önerileriniz nelerdir ?

 5. Pingback: Staj yapacak öğrenci arkadaşlara tavsiyeler | Elektrik,enerji,otomasyon,aydınlatma,güvenlik,haber,turkey electric,automation news,energy,proses,lighting,solar,wind,rüzgar,güneş

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.