Oca 20

Sorunumuz nitelikli eleman açığı mı?

elemanHani bazı sözler var ya artık sakız haline getirdiğimiz: “Eğitim şart” gibi mesala. Hep bunu söyleriz bir sorunla karşılaşınca. Aslında “eğitim” deyince herkesin kafasında canlanan şey farklı farklı. Bir diğer klişe de “nitelikli eleman açığımız var” sözü son dönemde. Hani herşeyimiz tamam da işte ah nitelikli elemanımız (sinir bozucu bir kelime) olsa uçuşa geçeceğiz. Bu konuda ben de birşeyler yazmayı düşünürken Akın Kaldıroğlu’nun blogunda yazdığı “Nitelikli eleman açığı mı niteliksiz yönetici fazlası mı?” adlı yazısına rast geldim. Tam da düşündüklerime paralel şeyler yazıyordu. Bütün yazıda yazılanlara katılmakla beraber şu cümle aslında yaşadığımız bütün sıkıntıları özetliyor:

… Dolayısıyla bence sektörümüzün sıkıntıları ne teknolojiktir, ne kişi sayısıyla ilgilidir ne de doğrudan maddidir; yoğun olarak kültüreldir. Teknik kaliteye önem vermeyen ve her şeyi insan manipulasyonu ile yapmaya çalışan zihniyetimizi değiştirmedikçe her ilçeye bir üniversite kursak bile, yazılım gibi yüksek soyutlama gerektiren disiplerde durum değişmeyecektir.

Continue reading

Oca 11

Tarihimizden bir havacılık dahisi: Vecihi Hürkuş

VecihiHurkus

Daha önce “Bu ülkede hiç bir başarı cezası kalmaz” başlığındaki yazımda size Nuri Demirağ’dan bahsetmiştim. Şimdi de yine havacılık alanındaki deha denilebilecek kişilerden birisi olan Vecihi Hürkuş’tan bahsetmek istiyorum. Daha önce yaptıklarını az çok bildiğim bu şahsiyete şu sıralar okuduğum kitapta bahsettiği anılarıyla birlikte hayranlığım birkaç kat daha arttı.
Continue reading