Eyl 02

Nesnelerin İnterneti – 2

Twitter en aktif olarak kullandığım sosyal medya platformlarından birisi ve bu platformda ilgi alanlarım doğrultusunda teknik konularda paylaşım yapan birçok hesabı takip ediyorum. Son zamanlarda akan twitlere baktığımda arada en azındna 3-4 tane haber ve paylaşımın “nesnelerin interneti (internet of things)” konusunda olduğunu görüyorum. Özellikle teknoloji alanındaki bloglarda da bu ara en çok zikredilen tamlamalardan birisi bu.

Bir diğer “moda” da geleneksel olarak kullandığımız birçok şeyin başına “akıllı” ibaresinin gelmesi: Akıllı ev, akıllı kapı kilidi, akıllı araçlar, akıllı vs… Peki cihazların akıllı olması ne demek?

“Akıllı” ibareli en popüler konulardan birisi akıllı evlerden bir örnek vermem gerekirse 2011 yılında çalıştığım firmada bir akıllı ev projesine başlamıştık. “Akıllı ev” denildiğinde ilk akla gelenler, evin ışıklarını akıllı telefonlarımızdan açıp kapayabilmek, belki perdeleri ve ısıtma / soğutma sistemini kontrol etmek gibi şeyler oluyor. Ben de yakın zamana kadar akıllı evden bunları anlıyordum. Peki normalde duvardaki düğmesine basıp açtığımız lambayı telefonumuzdan açtığımızda sistem akıllanmış mı oluyor? Akıllılık bundan daha fazlası olmalıydı!
Continue reading