Eyl 28

Son Haberler

Bloguma yazı eklemeyeli biraz zaman oldu. Bugün de son gelişmeler ve durumlarla ilgili havadisleri paylaşmak istiyorum:

  • Arduino kitabım 4. baskısını yaptı. Bu elbette beni oldukça sevindiren bir gelişme. Arduino kitabını yazmaya, Dikeyeksen yayınevi genel yayın yönetmeni Suat Özdemirci’nin yaptığı teklif ile başlamıştım. Aslında bu tür özel bir konuda ve oldukça dar bir kesime hitap eden konunun, çok fazla satacağından ikimizin de pek bir umudu yoktu. Ancak kitap 4. baskıya kadar ulaştı ve şu an Dikeyeksen yayınlarının en çok satan kitaplarından birisi oldu. Bunda Robotistan.com üzerinde kitabımla birlikte satılan başlangıç setinin de büyük katkısı oldu. Bu set ile insanlar malzeme arama sıkıntısı olmadan kitaptaki örnekleri yapabilme şansını kavuştular. Ayrıca bazı bölümlerde kitabımın ders kitabı olarak kullanıldığını duymak da beni çok mutlu ediyor. Bu artan ilgi, ülkemizde bu konuların daha da gelişeceğinin habercisi.
  • Continue reading

Eyl 02

Kullandığım sosyal medya siteleri

socialMedia

Bir yazımda bu resmi de kullandım ya artık gam yemem

Aslında bu biraz geç kalmış bir blog yazısı. Geçen sene mühendis arkadaşlarım Murat Can Demir ve İsmail Demirayak ile birlikte Karabük Üniversitesi Bilişim günleri kapsamında “Sosyal medyada mühendis olmak” adlı bir sunum yaptık. Bu sunumda genellikle mühendislik bölümlerinden katılmış olan öğrenci arkadaşlara sosyal medyayı öğrencilik hayatlarında ve gelecekteki kariyer planları için nasıl etkili kullanabileceklerini aktarmaya çalıştık. Gerçekten keyifli bir etkinlik olmuştu.

Burada da sosyal medya hakkındaki bazı görüşlerimi paylaşmak istiyorum. Genellikle mühendislerle bir arada kullanıldığında “sosyal” kelimesi biraz tuhaf durabiliyor. Birçok meslektaşıma Twitter dediğinizde “insanlar Twitter’da ne yapıyorlar anlamıyorum” ya da “yediğini içtiğini paylaşan insanlar sürüsü” gibi bir karşılık alıyorum. Sosyal medyayı sık kullanan mühendis sayısı da oldukça kısıtlı. Peki sosyal medya gerçekte yararsız bir zaman kaybı mı? Mühendisler için “bile” sosyal medyanın yararlı tarafları yok mu?
Continue reading