Mar 25

Elektroniğe nasıl bulaştım ve biraz nostalji…

Elektronik konusunda bir yerlere gelmiş insanlara baktığımda geçmişlerinde benzer hikayeler olduğunu görüyorum. Benim de paylaştığım bu ortak nokta genelde bu insanların çocukken oyuncaklarıyla güzel güzel oynamak yerine onların içini açıp bozan tipler olduğunu görüyorum. Bu açıp bozma eylemi yaramazlıktan veya zarar verme güdüsünden değil tamamen “bunun içinde neler oluyor” merakı ile yapılan şeyler… Sonrasında işi ilerletip oyuncak içindeki parçalardan farklı farklı şeyler yapmaya doğru devam ediyor. Eğer ailede elektronikle uğraşan bir dayı / amca vs… varsa işte tehlikeli durum o zaman ortaya çıkıyor: Elektronik virüsünü bir kere kapan gencimiz bir daha iflah olmuyor 🙂
Continue reading

Mar 24

“Bu ülkede teknoloji üretmek çölde çiçek yetiştirmeye çalışmak gibi…”*

Başlıktaki sözü Altınay Robotik firmasının kurucusu Hakan Altınay bugün Bahçeşehir Üniversitesi’nde katıldığım Teknorama etkinliğinde söyledi. Altınay Robotik’in kuruluşundan bu yana yaptıkları çalışmaları ve robotik hakkındaki bilgilerini paylaşan Hakan Altınay’ın anlattıkları gerçekten etkileyici idi. 1990 yılında lisans bitirme tezi olarak (evet bitirme tezi) endüstriyel robot geliştiren Altınay’ın yaptıkları gerçekten hayranlık uyandırıcı. O yıllardaki imkansızlıkları ve Türkiye’nin durumunu düşününce gerçekten ne büyük birşey olduğu ortaya çıkıyor.

Continue reading

Mar 23

Çizgi Tagem Maalesef Kapanıyor!

Son dönemde aldığımız oldukça can sıkıcı bir haber var: Başlıktan da anlayabileceğiniz üzere Çizgi-Tagem kapanıyor. Benim de daha önceden Arduino konusunda web eğitimi vermiş olduğum ve ülkemizde bilişim ve elektronik eğitimi alanında oldukça güzel ve faydalı çalışmalar yapmış böyle bir oluşumun sona eriyor olması çok üzücü. Niyazi Bey’in konuyla ilgili açıklamaları için buraya bakabilirsiniz.

Ülkemizde bazı kanunlar maalesef çağın gerisinde kalmış durumda. Uzaktan eğitim veren (online) bir kurum için eğitim kurumu tanımlaması bulunmuyor. Açılan dava henüz sonuçlanmasa da Niyazi Bey savunma yapmayacağını belirtti. Umalım da dava düşsün ve Çizgi Tagem faaliyetlerine devam etsin.
Continue reading

Mar 17

Türkiye elektronik topluluğu büyüyor!

Bir sene önce Dikeyeksen Yayıncılık Genel Yayın Yönetmeni Suat Özdemirci bana Arduino konusunda kitap yazıp yazamayacağımı sormuştu. O zaman henüz Arduino ile kendim uğraşmamış olsam da 8 bitlik bir mikrodenetleyici tabanlı platform olduğunu bildiğimden bu konuda çok zorlanmayacağımı düşündüm ve kitap yazma teklifini kabul etmiştim. Açıkçası bu kitap ne Suat Bey’in ne de benim çok satacağını düşündüğümüz bir kitap değildi. Bir sene sonra yani şu günlerde kitap 3. baskısını yapmaya hazırlanıyor. İlgi her ikimizi de şaşırttı doğrusu. Ama bunun sadece Arduino kitabına özgü bir durum olmadığını ve daha geniş bir hareketin habercisi olduğunu düşünüyorum.

Arduino kitabı dışında tamamen gönüllü arkadaşlardan oluşan arduinoturkiye.com sitesini kurduk. Burada da Arduino konusunda paylaşımlarda bulunuyoruz. Ayrıca forum bölümümüz de var. Şu an Türkiye’de Arduino konusunda ilk akla gelen sitelerden birisi haline geldi. Bu da Arduino ve benzeri konulara artan ilgiyi gösteriyor.

Continue reading