Eki 29

Buruk bir Cumhuriyet Bayramı yazısı…

Bugün 29 Ekim 2012, Cumhuriyetimizin kuruluşunun 89. yılı. Yıkılan bir imparatorluğun küllerinden zor koşullar içerisinde doğan Cumhuriyetimiz 89 yıllık bir delikanlı artık. Sıfırdan belki de eksilerden başladığı medeniyet savaşında 89. yılını doldurdu. Gidecek çok yolumuz var… Hala “muasır medeniyetler” seviyesinde olduğumuzu söyleyemeyiz.

Bugün enerjimizi, bütün çabamızı gelişmek, ilerlemek için harcamamız gerekirken hala kendimizi tekrar ediyoruz. 70’li yıllarda kutuplaşmayı en uç noktada yaşamış ülkemiz bugün benzer olayları yaşıyor. Bütün enerjimizi, gücümüzü adeta hem gazına hem frenine basılan bir araba gibi boşa harcıyoruz. Birbirimizle çatışmakla harcadığımız zaman ve enerji bizi medeniyet savaşında yine gerilerde bırakacak gibi görünüyor. Dünyada bir çağ devrilip yenisi görünürken biz yine kısır döngüler içerisinde debeleniyoruz.

Klişe kutlama cümleleri kurmak istemiyorum. Bugün yaşadıklarımız umutlarımı azaltıyor maalesef. Ama hala kısır çatışmalardan kaçıp doğru bildiği yolda azimle çalışan insanların var olduğunu biliyorum ve bununla avunuyorum.

Cumhuriyet bayramımız kutlu olsun, herşeye rağmen…

Eki 12

Yarın (13 Ekim 2012) İstanbul Hackerspace’deyiz

Yarın yani 13 Ekim 2012 cumartesi günü yeni bir Arduino Türkiye  etkinliği için İstanbul Hackerspace’de buluşuyoruz. Açık kaynakları donanımlar ve Arduino hakkında çeşitli sunumların yapılacağı etkinlik Arduino ve elektroniğe merak duyan herkese açık.

Etkinlikle ilgili detayları burada bulabilirsiniz.

Arduino Türkiye web sitesi: http://arduinoturkiye.com/
İstanbul Hackerspace web sitesi: https://istanbulhs.org/

Eki 06

PIC mi AVR mi ARM mı MIPS mi? Amaçlarla araçları karıştırmak üzerine…

Ülke olarak kamplaşmaya çok meraklı olduğumuz çok bilinen bir gerçek. Belki de bunu sadece kendimizi atfetmek doğru değil. Dünyada da benzer durumları görebiliyoruz. Sosyal, politik vs… konularda kamplaşmalar görmek beni çok şaşırtmasa da teknik konularda teknik insanların çeşitli araçlar, teknolojiler üzerine kamplaşmaları ve hatta kavgaya tutuşmaları bana oldum olası ilginç gelmiştir…

Teknik konulardaki kamplaşmaların en büyüklerinden birisi işlemci mimarileri etrafında döner, özellikle çok popüler olan mikrodenetleyicilerden PIC ve AVR’ler arasında yıllardır süren bir kavga vardır. Son dönemde 32 bit mikroişlemcilerin de popüler olması ile birlikte bu kavga’ya ARM’lar da katıldı. Çoğu zaman bu kavgalarda armutlarla elmalar karıştırılıyor.
Continue reading

Eki 02

Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due ve getirecekleri…

Geçtiğimiz günlerde Amerika’da düzenlenen Maker Faire etkinliğinde Arduino ekibi Arduino ailesinin yeni üyesi Arduino Due’nin bu ay sonuna doğru çıkacağını duyurdu. Bu yeni Arduino modeli Atmel firmasının AVR serisi 8 bit mikrodenetleyicileri yerine Cortex – M3 tabanlı ATSAM3x8E mikrodenetleyicisi ile gelecek. Yani artık Arduino’nun da ARM tabanlı versiyonu olacak. Peki bu Arduino severler ve geliştiriciler açısından ne ifade ediyor?
Continue reading