Ağu 25

Android İşletim Sistemi ve Gömülü Sistemler

Son yıllarda mobil dünyanın yükselişine tanık oluyoruz. Önce telefonlarımız “akıllı” hale gelmeye başladı şimdi ise etrafımız tablet PC’lerle dolup taşıyor. Mobil dünya yükselirken mobil işletim sistemlerinin de kıyasıya rekabetine tanık oluyoruz. Son dönemde üzerinde çalıştığımız projeler dolayısıyla yükselişi baş döndüren Android işletim sistemiyle tanıştım. Giderek de daha çok sevmeye başladım. Günlük kullanımı dışında Android’in elektronik ve gömülü sistemler alanı açısından önemli gördüğüm yönlerini paylaşmak istiyorum:
Continue reading

Ağu 18

Gömülü sistemlere giriş için güzel bir oyuncak: Arduino

Gömülü sistemlere sıfırdan giriş yapmak isteyenler için ideal bir platfom olan Arduino bir “açık kaynaklı donanım” projesi. Açık kaynaklı donanım denildiğinde yazılım dünyasında olduğu gibi bütün tasarım bilgileri ( şema, kart çizimleri) açık olarak yayınlanan, hazır olarak satın alabileceğiniz gibi aynısını kendinizin de üretebileceğiniz projeler akla geliyor. Arduino şu anda dünyada bir fenomen haline gelmiş durumda. İnternette arattığınızda birçok proje bulabilirsiniz.
Continue reading

Ağu 17

Freescale Technology Forum

Freescale firmasının “Technology Forum” adlı etkinliğinde yapılan bazı röportajlar gerçekten çok hoşuma gitti. Bunları sizinle paylaşmak istiyorum. Ne yazık ki videolarda Türkçe altyazı bulunmuyor.

Özellikle son videoyu izlemenizi öneriyorum. Otomobillerin ve onlarla olan ilişkimizin gelecekte nasıl olabileceği çok güzel bir şekilde anlatılmış.

Continue reading