Nis 19

STM32 Discovery ile ilk adımlar 2:

Önceki yazımda STM32 Discovery kartı için Keil geliştirme ortamında “Blinky” projesini incelemeye başlamıştık. Şimdi de kartın üzerindeki STM32F100RB işlemcisini tanımaya başlayalım:
STM’nin sitesindeki bilgilerde işlemcinin temel özellikleri:

  • 32 Bit ARM Cortex-M3 çekirdek: 24 Mhz maksimum hız
  • Bellek: 128 Kb Flash, 8 Kb SRAM
  • 12 bit ADC
  • 2 Adet 12 bit DAC
  • 6 adet Timer
  • 2 SPI, 2 I2C, 3 USART haberleşme birimi
  • 51 adet IO
  • CRC hesaplama ünitesi
  • 7 Kanal DMA
  • Serial Wire Debug (SWD) ve JTAG arabirimi

Continue reading

Nis 17

STM32 Discovery ile ilk adımlar

Daha önceki yazılarımda STM32 Discovery kartını tanıtmıştım. Şu sıralar yüksek lisans dersim için bu kart ile uğraşıyorum. Çalışmalarımda edindiğim tecrübeleri sizlerle paylaşacağım.

Burada Genel IDE kullanımı, mikrodenetleyici birimleri gibi konulara girmeyeceğim. O yüzden bu temel konuları bildiğinizi farzederek devam edeceğim.

Kartı programlamak için Keil firmasının MicroVision IDE yazılımını tercih ettim. Keil’in sitesinden bu yazılımın deneme versiyonu bir form doldurulacak ücretsiz indirilebiliyor. Kurulumu yaptıktan sonra “C:\Keil\ARM\Boards\ST\STM32-Discovery\Blinky” klasöründeki Blinky projesini açıp kodları incelemeye başlayabilirsiniz.

Continue reading

Nis 15

“F22 uçağının yeteneklerinin %80’i yazılımla gerçekleşiyor”Geçen hafta teknoloji editörü Melih Bayram Dede Türkiye Bilişim Derneği’nin Kıbrıs’ta düzenlediği Bilgi işlem merkezi yöneticileri seminerinden bir not paylaştı: “Yazılım önemli; F22 savaş uçağının yeteneklerinin yüzde 80’i yazılımla gerçekleşiyor.” Düşünün ki tonlarca ağırlıkta bir uçak ve onun yeteneklerinin %80’ini sağlayan, ağırlığına tek gram etkisi olmayan yazılım. Aynı şey otomobiller için de geçerli. Konuyla ilgili IEEE makalesine bakabilirsiniz.

Bu günlerde Türkiye’nin elektrikli otomobil alanında üretici konuma gelmesi ve yerli uçak üretimiyle ilgili haberler çıkıyor. Eğer kendi otomobil ve uçaklarımızı üreteceksek en önem vermemiz gereken alanların başında elektronik ve gömülü sistemler geliyor.
Bütün bu sistemlerin yazılım ve elektroniğini üretemediğiniz sürece taşeronluk yapmaktan kurtulmamız çok zor.

Nis 14

Ucuz ARM oyuncakları – 1: STM32 Discovery


ARM ile oynamak için ucuz bir kit arıyorsanız ST Microelectronics firmasının STM32 discovery kiti işinizi görebilir. Üzerinde ST32 serisi 32 bit ARM-Cortex-M3 çekirdekli STM32F100RB mikrodenetleyici bulunuyor. USB ile içerisine derlediğiniz yazılımları atabilirsiniz. Ayrıca bu kit ile birlikte çalışabilmek için Keil, Attolic ve IAR firmalarının geliştirme yazılımlarının deneme sürümlerini kullanabilirsiniz.

STM32 Discover kiti Farnell’in sitesi üzerinden satın alınabilir. Firmanın Türkiye temsilcisi Yıldırım Elektronik.

Kitle ilgili bilgi için: ttp://www.st.com/internet/evalboard/product/250863.jsp
STM32F100RB MCU hakkında bilgiler: http://www.st.com/internet/mcu/product/216844.jsp

Keil: http://www.keil.com
Attolic: http://www.atollic.com/index.php/targets/stm32

Farnell: http://tr.farnell.com
Yıldırım Elektronik: http://www.yildirimelektronik.com/